Strona: Wsparcie studentów ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) - Pilotażowe szkolenia na PRz / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2024-01-21
, red.  dr inż. Agnieszka Pękala - Pełnomocnik Rektora ds. OzN

W ramach wsparcia studentów ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) przy współpracy Władz Wydziału BIŚiA, Pani Pełnomocnik Rektora ds. OzN, Pani Psycholog oraz biura BON, w dniu 18.01.2024 r przeprowadzono pilotażowe szkolenia świadomościowe dla studentów na kierunku Transport w temacie:

Przeciwdziałanie zachowaniom wykluczającym wobec osób wymagających szczególnych potrzeb edukacyjnych.

Cel szkolenia

Celem szkolenia było - budowanie i poszerzanie wiedzy na temat sytuacji osób wymagających szczególnych potrzeb edukacyjnych wynikających ze złego stanu zdrowia w tym osób z niepełnosprawnościami.

W ramach szkolenia studenci poznali podstawowe definicje:

• osoba z niepełnosprawnością,
  • marginalizacja,
  • nietolerancja,
  • uprzedzenia
  • stereotypy.

Zapoznani zostali z tematem tolerancji i akceptacji innych – uświadomieni z korzyści wynikających z różnorodności w społeczeństwie. Omówiono również bariery i trudności jakie napotykają osoby ze szczególnymi potrzebami w życiu społecznym i akademickim. Na końcu w dyskusji, studenci przedstawiali swoje spostrzeżenia i uwag. Przedstawiono również ofertę wsparcia biura BON Politechniki Rzeszowskiej.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom bardzo dziękujemy!

Dr inż. Agnieszka Pękala, Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

• Biuro BON  pok.022 bud.J, tel. (17) 743 23 27,(17) 743 20 29,
  • Psycholog anetawierzbicka@icloud.com, tel. 883 555 126, budynek J, pok.02,
  • Pełnomocnik Rektora ds. OzNapekala@prz.edu.pl, (17)7432029, budynek J, pok.021.

Formy wsparcia wobec osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi

• wydłużony czas pracy podczas egzaminów i zaliczeń,
  • forma egzaminu dostosowana do możliwości studenta,
  • obecność asystenta osoby z niepełnosprawnością podczas zajęć i wykładów,
  • indywidualny tok nauki dostosowany do możliwości studenta,
  • indywidualne podejście studenta w aspekcie frekwencji na zajęciach, uczestnictwa na wykładach.

Licznik odwiedzin: 6812Unikalne odsłony z okresu 2022.04.29 - 2024.04.29